CentOS 5.4 + Nagios + Centreon

   Jan Pichrt        Štítky: , ,         Žádné komentáře

Celý minulý týden jsem strávil testováním všemožných balíčků, které by mohli vyhovovat pro dohled naší sítě. Od primitivního PRTG Network Monitoru, přes OpenNMS, Zenoss až zpátky k mému oblíbenému Nagiosu.  První zmíněný je opravdu velice jednoduchý. Součástí je obvyklá nabídka funkcí a nevýhodou budiž nutnost placené licence pro více jak 20 senzorů a omezení platformy pouze na Windows. OpenNMS je společně s Zenoss pak krajně nepřehledný. Vracím se tedy k osvedčenému Nagiosu. Předem upozorňuji, že v oblasti Linuxu jsem v podstatě laik. Orientuji se spíše na Windows Server prostředí.

Pro ty, kteří nevědí o co jde, pak stručné info z Wiki:

Nagios je populární open source systém pro automatizované sledování stavu počítačových sítí a jimi poskytovaných služeb. Je vyvíjen primárně pro Linux, ale je možné ho provozovat i na jiných unixových systémech. Je vydáván pod GPL licencí. Je vyvíjen a udržován Ethanem Galstadtem a mnoha dalšími vývojáři pluginů.

Nebudu zde psát jak na to… toho je na netu mraky, jen doporučím opravdu jednoduchý a primitivní postup uvedený na nagioswiki 🙂 když sem začal instalovat, tak jsem stejně u cca druhého řádku wiki zavřel, pustil si místo toho kytaru Igora Presnyakova a během dvaceti minut bylo hotovo.

Přidejte první komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *