DS-108j – NAS místo serveru

   Jan Pichrt        Štítky:         Žádné komentáře

Po dlouhé době rozhodování jsem vyhodil svůj server používaný jako datové úložiště a LAMP server. Rozhodl jsem se ho nahradit NAS boxem. Už jen kvůli spotřebě.

Opravdu dlouho jsem se rozhodoval co pořídit. Jestli ty levné rámečky za pár stovek, nebo nějaký kvalitní značkový NAS box s podporou raidu. Nakonec sem zamířil do střední třídy a vybral zařízení firmy Synology pro jeden SATA harddisk DS-108j a k němu pořídil 750GB Western Digital Green Power WD7500AACS. To Green Power znamená technologii která zmenšuje elektrickou spotřebu na minimum.

A vskutku, spotřeba NAS boxu s tímto diskem a při plném vytížení je neuvěřitelná. Výrobce sice udává hodnotu 25W (i tak skvělé číslo), ale já naměřil hodnotu ještě menší. Konkrétně 11W při provozu a 18W při náběhu zařízení.

Další věc o kterou jsem se bál byla přenosová rychlost po LANu. I zde jsem si nakonec ale oddychl. Box zvládá bez problému streamovat až do rychlosti 5mB/s UP i DOWN. Při FTP přenosu se tato rychlost dokonce ještě zvedne. Ano, není to příliš, ale oproti kilobytovým rychlostem u těch levných plasťáčků je to podstatný rozdíl. Na trhu je ještě jedna varianta tohoto boxu která má vetší paměť a podstatně silnější procesor, tam budou přenosové rychlosti ještě podstatně vyšší. V tabulce máte přesně naměřené hodnoty při použití Samba serveru.

table

Co je ale na tomto boxu naprosto úžasného? Jeho administrace a částečná multifunkčnost! Těžko budete hledat použitelnější a jednodušší UI pro NAS boxy. To společně s podporou LAMP (Linux, Apache, MySql, PHP) dělá z boxu naprosto výjimečnou věc.

Ani výrobce na uživatele nezapomíná. Neustale se vytváří nový firmware, který přidává klidně i několik funkci za jeden relase. Aktuálně testuji poslední betu do tohoto boxu a mezi funkce přibyla např. podpora MPEG4 pro IP kamery, S.M.A.R.T. monitoring pro disky, virtual host, NFS atd…

Do boxu lze připojit pomocí USB jakékoli další zařízení standartu mass storage, tedy další disk, flashdisk atp. Také je tu možnost připojit IP kameru a streamovat či zaznamenávat obraz na disk.

Za částku 2450,– Kč vč. DPH sem získal opravdu plnohodnotnou náhradu za svůj bývalý file server se Sambou.

Přidejte první komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *