Hitec Optic 6 Sport + FrSky V8HT

   Jan Pichrt        Štítky: , , , ,         12 komentářů

Už delší dobu vlastním a používám ke svým létajícím modelům Tx od firmy Hitec. Konkrétně pak Optic 6 Sport 35 Mhz se kterým jsem maximálně spokojen. Tedy do nedávna.

Bohužel se v okolí, kde pravidelně létám, začalo vyskytovat spousta rušení a létání tak není prakticky vůbec možné. Rozhodl jsem se tedy, že se poohlédnu po nějakém modernějším řešení. To je v podstatě jediné a je založené na technologii 2,4GHz která je vůči podobnému rušení takřka imunní.

Jelikož jsem nechtěl kupovat novou vysílačku, tak jsem se rozhodl pro přestavbu stávajícího Tx na novou technologii. Ještě dříve (cca. 2 roky zpět) kdy jsem poptával přestavbu, nebylo to možné. Moduly nebyly, a pokud člověk neměl plnohodnotného Optica 6 s vyměnitelným modulem, měl prostě smůlu.

Dnes je situace jiná a tzv. DIY moduly, tedy „do it yourself“ se začali objevovat v hojném počtu. Na doporučení jsem se zaměřil na výrobce FrSky Electronic Co., Ltd a jejich osvědčený Tx modul V8HT. Tento modul je sice bez podpory telemetrie, ale je zase o něco levnější. Dodatečné funkce nepotřebuji.

V následujících měsících a řádcích bych Vás rád seznamoval s progressem samotné přestavby včetně fotodokumentace a podrobného popisu. Článek budu postupně doplňovat.

Varování: do všech zde zmíněných úprav se pouštítě na vlastní riziko a já nenesu žádnou zodpovědnost za Vaší blbost. Pokud nemáte alespoň základní elektrotechnické vzdělání a pojem o tom, co děláte, nedělějte to! To že si myslíte že to umíte, ještě automaticky neznamená, že to doopravdy umíte!

Část první – rozebrání Hitec Optic 6 Sport

Otočte Tx na břicho tak, abyste se dívali na kryt baterie. Vyndejte krystal, sejměte kryt baterie a vyndejte baterii. Nakonec vyšroubujte anténu. Uff… to byla ta lehčí část!

Nyní se pustíme do samotného krytu Tx. Kryt klasického a tedy i Sport Optica 6 je jištěn ze stran rádoby gumovými držáky. Ty je potřeba velice opatrně odcvaknout. Do viditelných drážek vsuneme plochý šroubovák a lehkým „gripem“ držák odcvakneme. Jde to poměrně lehce, tak nepoužívejte moc síly, abyste nezničili plastové pacičky.

Teď už jenom zbývá vyšroubovat 6 šroubků. 2 malé šrouby drží v horní části plast, ve kterém je uchycen ocelový váleček a 4 velké šrouby pak drží celý kryt pohromadě. Po vyšroubování lze kryty od sebe lehce oddělit.

Část druhá – jak to vlastně budeme zapojovat?

Dlouze jsem pátral po internetu po nějakém konkrétním zapojení. Bohužel nic konkrétního jsem nikde nenašel a otravovat pořád někoho na fórech mě už také nebavilo. Když se ale člověk trochu zamyslí, vše mu dojde. FrSky modul se do Tx připojuje pomocí třech drátů. Napájení, zem a PPM signál. Potom, co vyndáme 35MHz modul, uvidíte kolíkovou lištu. Jelikož chci, aby zásah do Tx byl minimálně invazivní, rozhodl jsem se, že použiji dutinkovou lištu místo pájení a tu pak na místě zafixuji tavnou pistolí.

Pořídíme si tedy dutinkovou lištu s pěti kolíky (např. zde) a podle níže uvedeného schématu je připájíme k FrSky vývodům. Pak už jen stačí FrSky modul připojit a zafixovat konektor tavnou pistolí.

Původní nápad zadělat konektor do nové dutinky bohužel selhal z důvodu její nedostupnosti u jakéhokoliv dodavatele. Vyndal jsem tedy kolíkovou lištu z desky a místo ní natvrdo připájel FrSky modul.

Část třetí – kam s anténou?

Na spoustě diskuzních fórech jsem viděl, že většina lidí anténu uchytila tak, že do čela Tx vyvrtaly otvor a do něj zašroubovali SMA konektor. Toto řešení se mě vůbec nezamlouvalo a opět s přihlédnutím na „neinvazivní taktiku“ jsem se rozhodl pro elegantnější řešení. Podle vlastního nákresu jsem si v počítači vymodeloval 3D model „špuntu“ na anténu který sem následně nechal vytisknout u kamaráda na 3D tiskárně RepRap.

Tímto špuntem jsem protáhl kablík a přišrouboval SMA konektor na pevno. Špunt jde zamáčknout velice těsně a tak jsem ho zatím nijak nepřipevňoval. Pokud se vše osvědčí, asi jeho polovinu zalepím epoxydem tak, aby se dal Tx zase kdykoliv rozebrat.

Část čtvrtá – hotovo!

Pak už zbývá Optica zase jen poskládat (to snad popisovat nemusím), spárovat přijímač a fungovat. Odzkoušel jsem hned funkčnost celého Tx na svých modelech s přijímačem V84T a také bez zapnutého FrSky modulu v simulátoru na PC (Phoenix a Aerofly Pro Deluxe). Vše chodí jak má.


Část pátá – ukázka funkčnosti!

Tady ještě přikládám kratičké video demonstrující funkčnost.

12 komentářů

 1. Radek Přikryl - Odpovědět

  11:57 / 14. 4. 2012

  Zdravím,
  tento Váš článek mě hodně zaujal,neboť vlastním naprosto stejnou RC soupravu Hitec Optic 6 Sport 35MHz a řeším teď stejný problém. Chci ji předělat na 2,4GHz,protože mám modelů víc a hlavně už těch pozemních.Zbývá mi ještě 5měsíců záruky a ikdyž jsem se ji snažil prodat,tak se nedařilo,dnes už každý koupí rovnou 2,4GHz,tak jsem se rozhodl pro přestavbu.Vzhledem k tomu,že pořizovat ještě další rc soupravu ve 2,4GHz mi připadá nákladné,zjišťoval jsem si různé výrobce modulů,ale ta Vaše verze vychází finančně hodně dobře např. oproti Jeti.
  Píšete,že to funguje bez problémů,tak jsem Vás chtěl poprosit,jestli máte ještě nějaké další nové zkušenosti a poznatky,ohledně funkčnosti a spolehlivosti po této přestavbě.
  Nejsem sice žádný odborník přes elektrotechniku,ale podle Vašeho článku bych to snad mohl zvládnout i já.
  Chtěl jsem se prosím Vás zeptat,kde jste ten FrSky modul a přijímač koupil a kde bych si jej mohl objednat a koupit já?
  A taky Vám děkuji za Váš článek,který mi snad pomůže.
  Děkuji za odpověď.
  S pozdravem Radek Přikryl

  • Jan Pichrt - Odpovědět

   12:06 / 14. 4. 2012

   Zdravím, po delší době provozuji FrSky s akrobaty, větroni a Xcoptery. Ve všech případech funguje skvěle. Zatím jsem nezaznamenal žádný problém a FrSky je i ve světě hodnocený jakou skvělý a spolehlivý systém srovnatelný s velkými výrobci RC souprav. Osobně jsem zakoupil FrSky modul na hobbyking.com – vaší jedinou starostí je vlastně to, zda-li si koupíte modul bez a nebo s telemetrií. A také zdali chcete mít modul uvnitř, či mít i displej na telemetrii venku. Je to na obsáhlejší povídání vhodne např. pro debatu pomocí jiné formy komuniakce než komentářem. Cenově výhodně vychází i přijímače, kdy nejlevnější seženete už za 250 Kč!

   • Radek Přikryl - Odpovědět

    12:28 / 14. 4. 2012

    No mě se líbila ta Vaše verze,původně jsem si ji koupil kvůli létání,ale nakonec jsem zůstal u modelů pohybujících se na zemi.Časem bych chtěl chtěl nějaké letadlo pořídit,líbí se mi něco jako cesny a možná i nějaký ten akrobat.
    Modul bych chtěl uvnitř schovaný,líbí se mi ten Váš postup a co se týká telemetrie nevím přesně co to znamená a jestli bych to využíval.
    Chtěl bych do toho nějakou rozumnou investici.
    Na hobbyking jsem se díval,ale anglicky neumím a ještě jsem se zahraničním eshopem neobchodoval,takže budu muset zkusit to najít jestli to neprodává někdo v Česku. Nevím ani jak ten obchod s tím hobbykingem probíhá. No je mi jasné,že ta cena bude asi o hodně vyšší než na hobbykingu.
    Děkuji za jakoukoliv radu.

    • Jan Pichrt - Odpovědět

     12:32 / 14. 4. 2012

     Nákup na hobbykingu Vám můžu obstarat, to je jen o domluvě. Hlavně nekupujte nikde v ČR, jelikož překupníci jsou neskutečně drazí. Telemetrie umožnuje sledovat různé údaje ze senzorů v modelu (napětí baterie, teplota, GPS informace), nicméně na pořízení vyjde dráž. Modul už dokážete do nitra Optica zabudovat sám?

 2. Radek Přikryl - Odpovědět

  12:42 / 14. 4. 2012

  Máte pravdu teď jsem se díval na nějaké české stránky a je to dražší.
  Posla jsem Vám email.
  Tu telemetrii bych asi oželel,líbí se mi ta Vaše verze jak modulu tak přijímače.Využívám na Opticu všech 6 kanálů.
  Tu pomoc s tím nákupem bych uvítal.Mohl by jste mi poslat na email nějakou tu nabídku s komplet cenou včetně pošty atd,jak modulu tak přijímače.
  Na emailu budu po 19 hodině dnes večer .
  Děkuji.

  • Jan Pichrt - Odpovědět

   12:46 / 14. 4. 2012

   Základní přehled máte na emailu, pokud bude potřeba více, pošlete další email. 😉

 3. simon law - Odpovědět

  20:06 / 28. 7. 2012

  i have hitec sport and want to convert it to 2.4g i have read all revews on this a lot say it dont work on the sport and the transmitter has to be ppm
  is the sport ppm an can you set the record stright dose it really work woul love it if you could email me instructions on how to do it in english tryed to
  translate with bing no luck email me above address thanks !!!!!!!!!!!!

 4. sime - Odpovědět

  20:39 / 6. 9. 2012

  could you please tell me wich wire/colour is the ppm wire as no one seems to know thanks

  Optic 6 Sports 35 Mhz

  • Jan Pichrt - Odpovědět

   20:48 / 6. 9. 2012

   Look at the pictures 😉 there is simple schema. And use FrSky manual.

 5. Luděk Hošek - Odpovědět

  11:28 / 19. 10. 2012

  Ahoj, mám Optic 6 – 35MHz, létám heli coby začátečník , rekreačně a bez 3D, předpokládám, že od FrSky jde aplikovat i do tohoto typu vysílače. Jaké jsou cenové relace přestavby, když objednám u Tebe? A má ta to přestavba cenu na moje neprofi poletování?
  Děkuji L.H.

 6. Martin - Odpovědět

  13:23 / 1. 12. 2013

  Zdravim chlapi,dnes mi vysilacka nestastne upadla primo na knipl vyskovky.rozebral jsem to,ale je ulomeny plast kniplu,ktery otaci potenciometrem vyskovky.Prodava se nekde cely modul kniplu jako vymenna cast ?diky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *