Nasazení platformy Android ve firemním prostředí

   Jan Pichrt        Štítky:         6 komentářů

O telefonu T-Mobile G1 jsem psal nedávno. Dnes se budu věnovat jeho nasazení ve firemním prostředí společně s provázaností na Google Apps.

Ve firmě se používal do nynějška jeden email. Byl hostovaný u  Seznam.cz, což samozřejmě nevypadalo moc dobře. A jelikož jsme dostali T-Mobile G1 jako nové služební telefony, volba byla jasná. Odzkoušené Google Apps nasadit do firmy.

Požadavky nebyly nijak přehnané jelikož se jedná o small business prostředí:

 • pro skupinu G1 jednotnou emailovou „hotline“ schránku
 • pro tu samou skupinu sdílený adresář včetně kategorizace tzn. třídění kontaktů, možnost volby synchronizace + adresář, který bude pro každou G1 unikátní (soukromá čísla)
 • sdílený kalendář s možností organizace nejen vlastního kalendáře
 • on-line textová komunikace pomocí Google Chat

Nic složitého. I přesto jsem při realizaci narazil na některá omezení ať už ze strany Google Apps nebo samotného T-mobile G1. Asi největším problémem, který se mi do teď nepodařilo vyřešit je kategorizace kontaktů. G1 sice podporuje skupiny a jejich synchronizaci, avšak jejich spravování už ne! Při vytváření nového kontaktu tak není možné ho zařadit např. do skupiny „zákazníci“ nebo do jakékoli jiné. Snad se dočkáme této funkce v dalším cupcake systému pro G1. 🙁 Díky tomu padá i možnost mít v telefonu vlastní neveřejnou skupinu kontaktů (soukromá čísla) která by se nikam nesynchronizovala. Ne že by to nebylo možné, telefon umí krásně vybrat skupiny které synchronizovat má, a které ne. K čemu to ale je, když každý nový kontakt je vytvořený v defaultní skupině (a nejdě to nijak změnit – pouze v PC s internetem)? U aplikace kontaktů jsem si ještě všiml, že i když ve webovém rozhraní emailu vytvoříte pro kontakt skupinu, synchronizuje se do G1 jen jako poznámka. 🙁

Nakonec jsem to vyřešil jedním uživatelem „[email protected]“ na kterého se přihlašují všechny G1ky ve firmě. Bohužel tím padá méně prioritní textová komunikace v rámci Google Chatu a samozřejmě soukromý adresář pro každého uživatele.

kalendář je naprosto bez problémů,když nepočítám, že nechtěl sesynchronizovat „podkalendáře“. Po nějakém čase tam jeden skočil, takže by do rána byli asi všechny. Pro naše účely postačí a výše zmiňované možnosti má.

Právě v možnostech kontaktů mě Google docela zklamal. Tiše doufám že vše napraví v dalším updatu, který ale bude bůhví kdy. Také doufám, že výrobci navigací se brzo umoudří a vydají nějakou off-line navigaci. Po dnešním testu jsem usoudil že GPS čip v T-Mobile G1 je zřejmě ten nejlepší, se kterým jsem měl tu čest se v mobilních zařízeních setkat. A GPS je fce která by rozhodně při hledání některých zákazníků hodně pomohla ;-).

6 komentářů

 1. MrPedro - Odpovědět

  13:16 / 16. 8. 2009

  Tak problem kontaktu a jejich trideni do skupin resi napr. HERO (at telefon, ci jen ROM pro G1).

  • Jan Pichrt - Odpovědět

   15:14 / 16. 8. 2009

   Přece kvůli takové základní fci, kterou mají i tzv. blbafony nebudu kupovat nové zařízení (po třech měsících od koupě stávajicího) a instalovat HERO ROM vč. ROOTa na služební telefon také nebudu (nehledě na nefunkční BT a jiné věci které vyžaduji).

 2. Stealth - Odpovědět

  15:50 / 29. 12. 2009

  Nevim kde presne, ale v 1.6 nebo 2.0 uz asi vyber skupin v telefonu je. Ja tu moznost mam v 1.6 – CyanogenMod 4.2.11.1.

 3. Stealth - Odpovědět

  15:53 / 29. 12. 2009

  Tak od nFiXe jsem se dozvedel, ze to umi nova contact.apk od Wysie.

 4. Jan Pichrt - Odpovědět

  9:37 / 30. 12. 2009

  Díky za zprávu, ale předpokládám, že to není standardní součást firmwarů… 🙁

 5. Stealth - Odpovědět

  11:11 / 30. 12. 2009

  Taky nechapu, jak muze google takouvou zakladni vec ignorovat. Vzdyt by jim to zabralo sotva par hodin prace.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *