Raspberry Pi jako IP BPX za pomoci Asterisku

   Jan Pichrt        Štítky: , , , ,         2 komentáře

Nedávno mě domu dorazila už třetí deska Raspberry Pi (dále jen RPi), a tak jsem přemýšlel co s ní. Moje první, na které byly prováděny pokusy s domácí automatizací skončila pod televizí jako HTPC (ať si říka kdo chce, co chce, když si s tím člověk vyhraje, funguje to skvěle). Druhá se chystá do auta, jako CarPC (čekám, až dorazí LCD panel se skříní do DINu).

 

 

 

Jelikož se dosti zajímám o VoIP telefonii a jsem jejím velkým popularizátorem (a musím dodat, že na základě zkušeností získaných u fy WIA spol. s.r.o., která měla technologickou stránku věci „geniálně“ řešenou – dodnes když vidím, co za zvěrstva tvoří různí VoIP provideři, trnu hrůzou – např. fy Wolfstein s.r.o.), začal jsem zkoumat, jak bych mohl RPi pro tento účel využít.

RPi nebo chcete-li malina, má dostatek výkonu, aby teoreticky obsloužila menší počet linek a hodí se tak ideálně do malých kanceláří tzv. SOHO či velice okrajově do SMB. Mrkneme se na to tedy i z toho praktického hlediska.

Řízen heslem „neztrácej čas tím, že budeš vymýšlet něco, co už někdo vymyslel“ jsem započal dohledávat Asteriskové distro pro RPi. Přeci už to někoho muselo napadnout – a nemýlil jsem se!

Pokud někdo neví, co Asterisk vlastně je, tu je krátké shrnutí:

Oficiálně je Asterisk open source hybrid TDM a packet voice PBX, jedná se o IVR (Interactive Voice Response) platformu s funkčností Automatic Call Distribution (ACD). Neoficiálně jde možná o jedno z „nejsilnějších“, flexibilních a rozšířitelných řešení v oblasti integrovaného telekomunikačního softwaru. Jde tedy o kompletní open source softwarovou PBX, běžící na platformách Linux a Unix, poskytující veškeré vlastnosti, které byste očekávali od PBX. Jedná se o obecnou distribuci pod podmínkami GNU (General Public Licence). Systém je navržen tak, aby vytvořil rozhraní telefonnímu hardwaru, softwaru a libovolné telefonní aplikaci. Propojením s adresářovými službami lze získat další zajímavou funkcionalitu. Například dotazy na pobočky a překlad mezi jmény a pobočkami.

Zdroj: wikipedia.org

Co budeme potřebovat?

 1. Raspberry Pi – ideálně model B v novější revizi s 512MB RAM
 2. SD kartu s kapacitou alespoň 4GB
 3. Aktuální obraz systému projektu „Asterisk for Raspberry Pi
 4. Win32 Disk Imager či alternativu pro jiné operační systémy
 5. Dostatečně výkonný a kvalitní zdroj s minimálním výkonem 6W při 5V DC maximálně (tedy alespoň 1200mA)

Co za to všechno dostaneme?

 1. Levnou Asteriskovou IP PBX
 2. Webové rozhraní FreePBX
 3. Nízký CPU load

A výsledek?

Praktické zkušenosti z provozu?

Na takto připravené malině jsem zprovoznil SIP trunk SIPY.cz a napároval na zkoušení 30 linek. Uvidíme jaký bude výsledek po pár dnech či týdnech provozu! Také se mrknu na alternativní microElastix místo Asterisk for Raspberry Pi který je taktéž na Asterisku založen.

2 komentáře

 1. Robert - Odpovědět

  21:54 / 14. 2. 2017

  dodnes když vidím, co za zvěrstva tvoří různí VoIP provideři, trnu hrůzou – např. fy Wolfstein s.r.o.

  Směju se ještě teď a to tenhle krátký článek čtu už potřetí 😀

   

  • Jan Pichrt - Odpovědět

   9:49 / 15. 2. 2017

   Zaujalo Vás něco konkrétního k věci, nebo to je jen takové tlachání?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *