Spektrum DX7 + Frsky DHT-U

   Jan Pichrt        Štítky: , ,         2 komentáře

Nedávno mě oslovil kamarád modelář, že by chtěl do svojí vysílačky taky nějakou tu telemetrii. V současné době vlastní rádio Spektrum DX7 a upgrade na lepší výsílač s podporou telemetrie by byl nerentabilní. Volba padla tedy na můj oblíbený FrSky a jeho variantu „All-in-one“ DHT-U. Jedná se o vysílací modul vč. zobrazovací jednotky telemetrie.

 

 

 

 

Dále tedy najdete postup, jak takový DHT-U do Spektrum DX7 zabudovat.

Varování: do všech zde zmíněných úprav se pouštíte na vlastní riziko a já nenesu žádnou zodpovědnost za Vaší blbost. Pokud nemáte alespoň základní elektrotechnické vzdělání a pojem o tom, co děláte, nedělějte to! To že si myslíte že to umíte, ještě automaticky neznamená, že to doopravdy umíte!

Instalace modulu je v podstatě velice jednoduchá po teoretické stránce – modul má tři vývody: napájení a vstup PPM signálu. Pro funkčnost tedy stačí tyto tři dráty správně připojit. Nicméně aby to taky nějak vypadalo, je potřeba teorii krapet rozšířit.

Část první – rozebrání Spektrum DX7

Na tom není například oproti Opticu 6 (i ve verzi Sport) nic složitého. Stačí uvolnit 6 šroubů na zadní straně rádia a opatrně otevřít kryt.

 

Část druhá – jak to vlastně budeme zapojovat?

Spektrum DX7 ma modul připojený dvěma svazky kabelů. Ten s více kabely obstarává datovou komunikaci mezi vysílačem a samotným modulem. Ten se třemi kabely vede napájení modulu a PPM signál. Ten první na základní desce vycvakneme z konektoru (ze samotného modulu to nejde). Ten druhý bohužel musíme přeštípnout. Konektor není ani na jednom jeho konci. Při štípání si nechte dostatečnou rezervu směrem od základní desky vysílače, na tento kabel budeme pájet nový modul. Na samotném kabelu ze základní desky pak platí následující označení: + / / PPM. Na kabelu od DHT-U jsou nakrimpované dutinky pro zasunutí do výměnných modulů. Ty uštípneme a konce připajíme na správné kabely z rádia. Nezapomeneme stáhnout smršťovačkou a kabel kousek za spojem zajistit proti pohybu. Použil jsem tavnou pistoli a lepidlem zalil kablík do prostřední přepážky, která zůstala odkrytá po vyndání starého modulu.

Část třetí – kudma ven s kablíkem?

Jako první nás napadlo, že protáhneme kablík otvorem, který vznikl po vyndání starého modulu v místech pro párovací tlačítko. Je to ta nejjednodušší možnost. Nicméně s tím jsme se nespokojili a začali vymýšlet nové řešení. Nakonec jsme mechanicky pilníčkem a Dremelem upravili držák původní antény (anténa se z něj dá opatrně vycvaknout) tak, že jsme kablík protáhli tělem rádia až k displeji. Kablík je tak chráněný proti mechanickému poškození  prakticky po celé délce. V případě takové úpravy je potřeba našroubovat místo původního šroubku antény šroubek jinačí – kratší, jinak by mohlo dojít k přeříznutí kablíku závitem šroubku.

Část čtvrtá – hotovo!

Nakonec už jen přišroubujete kryt zpátky, přiděláte držáček na displej a máte hotovo. Po zapnutí by se mělo na displeji FrSky zobrazit úvodní menu.

Část pátá – ukázka funkčnosti!

Tady ještě přikládám kratičké video demonstrující funkčnost.

 

 

2 komentáře

 1. Biovirus - Odpovědět

  21:26 / 17. 8. 2012

  Ahoj. Takze touto upravou prijdu o DSM. A na oplatku ziskam moznost vyuzivat prijimace FrSky. Chapu spravne? Dekuji.

  • Jan Pichrt - Odpovědět

   7:34 / 18. 8. 2012

   Ano, přesně tak. Lze udělat přepínač a mít oba systémy, nicméně to je v ČR nelegální.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *