Vynalézavé "viry"!

   Jan Pichrt        Štítky:         Žádné komentáře

Spousta servisů výpočetní techniky řeší odvirování počítače „pouhým“ přeinstalováním OS. Je to jednoduché, rychlé a technik (pokud se tak dá takový člověk vůbec nazvat) s tím nemá téměř žádnou práci.

Přiznám se, že občas to také udělám (když jistojistě vím, že hledání a oprava problému by se protáhla na celé pracovní odpoledne), ale v naprosté většině případů se snažíme na firmě alespoň přijít na příčiny proč počítač nebootuje atp.

Dnešní perlička na mě vybafla při odvirovávání postaršího počítače. Okamžitě po přihlášení uživatele se systém odhlásil a zůstal vyset na loginu. První co mě napadlo byl samozřejmě userinit.exe resp. cesta k němu v registru. Pouštím tedy Hiren´s Boot CD, startuji DOSovský editor registru a dohledávám konkrétní klíče registru. Kupodivu cesta odkazujicí na userinit.exe je v pořádku. Rozhlížím se dále až dorazím ke klíči Shell.

Usměju se, volám kolegu ať se přijde také pobavit, fotím, opravuji chybku a PC restartuji. Vše v pořádku. Pro jistotu ještě rychlý test ESET Online Scannerem a ComboFixem a hotovo.

Oprava zabrala necelých 15 minut a nám ušetřila spousty práce se zálohou zákazníkovo dat (což mimoj. spousta servisů ani něřeší, prostě jak se nostalgicky říká – opravují stylem „format C:“)

Na „screenshotu“ si můžete prohlédnout onen záznam z registru 🙂

Vynalézavé viry

Přidejte první komentář!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *